Úštěk – romantika Českého středohoří

Úštěk-kostel Svatého Petra a PavlaMalebné a starobylé městečko Úštěk je vhodným cílem na krátký jednodenní výlet, případně vstupní branou do Českého středohoří a Kokořínska. Ve městě a okolí se nachází mnoho kulturních i přírodních památek a nabízí též mnoho ubytovacích kapacit.

 

 

ÚštěkMěsto Úštěk s přibližně 2700 obyvateli se nachází mezi Českou Lípou a Litoměřicemi, asi 70 kilometrů severozápadně od Prahy. Obec byla vystavěna na úzkém dlouhém pískovcovém hřbetu ležícím na hranici mezi dvěma chráněnými krajinnými územími –  Český středohořím a Kokořínskem. Nejlepší dopravní spojení je po hlavní silnici z Litoměřic, případně železnicí z Litoměřic (Lovosic) a České Lípy.

 

Úštěk ptačí domkyÚštěk byl založen ve 14. století. První písemné dokumenty o městu pocházejí z roku 1361. Někdy v této době získala obec městská práva. Úštěk měl několik majitelů.V letech 1628-1773 se nacházel v držení jezuitského řádu, po kterém zbylo ve městě a okolí několik památek. V městě se též nacházela židovská komunita, o níž je první zmínka z roku 1523..

 

Úštěk- ptačí domekMezi hlavní turistické zajímavosti Úštěku patří hrad – Panský dvůr, který byl zcela netradičně postaven v již vybudovaném městě, kostel svatého Petra a Pavla na Mírovém náměstí či městské opevnění, kterému dominuje Pikartská věž, v současnosti využívaná jako galerie. Vedle židovské synagogy, která bývala jádrem židovské čtvrti, se nachází soukromé muzeum pohlednic Úštěcka. Dětem se zajisté bude líbit dřevěný Golem, který se nachází právě mezi muzeem a synagogou. Zajímavostí města jsou tzv. Ptačí domky, nacházející se v Kamenné ulici. Byly postaveny v polovině 19. století italskými dělníky, kteří se zde podíleli na stavbě dnes již zaniklé železnice do Lovečkovic. Jedná se o dřevěné přístavky na pískovcové skalní stěně, jež připomínají ptačí hnízda. Raritou náměstí nacházející se za kostelem sv. Petra a Pavla je Kudlichův pomník. Původně se tu nacházela socha císaře Josefa II., která byla v pozdější době stržena a nahrazena pluhem jako pocta poslanci rakouského parlamentu Hansi Kudlichovi, který se zasadil o zrušení nevolnictví. V městské památkové rezervaci se dále nachází například barokní brána – jezuitský dvůr či rodný dům Aloise Klára.

Technickou novinkou města je sluneční – fotovoltaická elektrárna nacházející se na severu města vedle silnice směrem na Levín. Elektrárnu je možné navštívit každou sobotu.

HelfenburkV nejbližším okolí města lze navštívit státní zámky Libochovice, Ploskovice, Velké Březno, Zákupy, Benešov nad Ploučnicí a hrady Helfenburk, Bezděz, Klapý, Kokořín nebo Sloup. Dále třeba poutní místo Ostré (Kalvárie – kostelíky).

 

 

Zřícenina hradu Helfenburk

Kalvárie ÚštěkTuristickým centrem oblasti je jezero (ve skutečnosti rybník) Chmelař. Se svoji rozlohou 67 ha dvěma upravovanými písčitými plážemi nabízí místo pro aktivní odpočinek. Součástí areálu je kemp s přibližně 1000 lůžky, minigolfem, půjčovnou lodiček a horských kol. Voda v jezeru bývá obvykle čistá, a proto se sem přemisťují lidé z nedalekého Máchova jezera v době, kdy se v něm již kvůli přemnoženým sinicím nedá koupat.

Další možnosti ubytování jsou přímo ve městě, v soukromí u lidí a v několika místních penzionech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *