Poděbrady

Zámek nábřeží Poděbrady

Lázeňské město Poděbrady je proslulé minerální vodou – Poděbradkou. Kromě ní však nabízí řadu dalších turistických cílů pro celodenní výlet.

 

 

Zámek PoděbradyMěsto Poděbrady leží v Polabské nížině na pravém břehu řeky Labe v nadmořské výšce190 m.n.m. Ve městě žije přibližně 13 500 stálých obyvatel a stejný počet návštěvníků sem ročně zavítá. Poděbrady leží mezi Prahou a Hradcem Králové poblíž dálnice D11 a železniční trati, která tato dvě města spojuje. Spojení vlakem je velmi dobré – každou hodinu sem přijíždí rychlík z Prahy i Hradce, stejně tak tudy projíždí pražské příměstské vlaky směřující do Kolína.

První zřídlo

Historie Poděbrad sahá poměrně daleko do minulosti – kdysi se obec nazývala „Pode Brody“. V polovině 13. století získal obec Přemysl Otakar II., který zde postavil hrad později přebudovaný na zámek. Největšího rozkvětu dosáhlo panství za vlády slavného „husitského krále“ Jiřího z Poděbrad. V roce 1472 byla Poděbradům udělena městská práva a městský znak. V roce 1905 se začala psát nová éra města, v této době tu byly nalezeny prameny uhličitanové minerální vody s léčivými účinky. Již za 3 roky zde následovala první úspěšná lázeňská sezóna. V současnosti lázně disponují 600 lůžky pro pacienty z celého světa trpícími nemocemi srdce a oběhového ústrojí.

Fontána v parku - PoděbradyNaši prohlídku Poděbrad začneme na železničním nádraží. Kousek od něj se nachází malá kašna, ze které můžeme do své lahve načerpat Poděbradku. Letos v zimě však je bohužel mimo provoz. Leží na začátku lázeňského parku, ve kterém se nachází květinové hodiny, řada pěkných bronzových soch, budova kolonády, vodotrysky a další výzdoba, která navozuje příjemnou atmosféru nejen pro hosty místních lázní.

Socha Jiří z PoděbradZ parku se přesuneme na náměstí, kterému dominuje jezdecká socha krále Jiřího od Bohuslava Schnircha.  Můžeme ji řadit k vrcholným dílům monumentální plastiky 19. století. Na druhé straně náměstí se nachází Mariánský sloup z 1765. Na náměstí a okolí se nachází i několik kaváren a cukrárna, kde mají výtečnou točenou vanilkovou zmrzlinu polévanou čokoládou (za cenu, jež výtečnou nazvat nelze).  Stinnou stránkou je hlavní silnice vedoucí přímo přes náměstí, resp. její velký automobilový ruch.

Poděbrady zámekZ náměstí se přesuneme na zámecké nádvoří, kde se nachází restaurace, kino, divadlo, Jazyková škola Karlovy Univerzity a Památník Jiřího z Poděbrad, kde se za opravdu symbolické vstupné (10, resp. 5 Kč) můžete dozvědět něco o jeho životě. Součástí památníku je stálá expozice „Bohuslav Schnirch a jeho pomník krále Jiřího“. Toto muzeum je jedinou veřejnosti přístupnou částí zámku.

Nyní se vrátíme na náměstí a jdeme podél hlavní silnice směrem na Hradec Králové, až narazíme na náměstí Anežky České s kostelem Povýšení sv. Kříže. Vedle něho je budova bývalé školy, nyní Polabské muzeum. V něm je řada stálých i příležitostných expozic. Mezi stálé expozice patří „Pravěk Poděbradska“ představující bohaté nálezy z archeologických vykopávek z Polabské nížiny, „Příroda Nymburska a její ochrana“ s řadou vycpaných zvířat – ptáků, ryb a drobných savců a expozice o poděbradském lázeňství, kdy budete přemýšlet, k jakému účelu asi jednotlivé exponáty sloužily.

Další turistickou atrakcí města je restaurační loď Král Jiří kotvící na nábřeží naproti zámku. Nabízí necelou hodinovou výletní jízdu až k soutoku s řekou Cidlinou nebo do Nymburka. Naneštěstí je plavba trochu monotónní (skoro celou dobu jsou vidět pouze stromy na břehu), a tak se nedá srovnávat třeba s tou po Vltavě v Praze. Možná je zajímavější si trasu podél Labe do Nymburka, resp. k soutoku projet na kole, kolečkových bruslích nebo projít pěšky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *