Pietní místo Ležáky

Ležáky dům 28

Bývalá vesnice Ležáky je místo spojené s protinacistickým odbojem za druhé světové války. Za svůj odboj zaplatila cenu nejvyšší – 27.května 1942 byla nacisty vypálena a dospělí obyvatelé popraveni.

 

 

Pietní místo Ležáky

Ležáky se nacházejí na severním okraji Českomoravské vrchoviny mezi Železnými horami a Žďárskými vrchy, asi30 kmjižně od Pardubic mezi obcemi Miřetice a Dřevěš, pod vrchem Zárubka na soutoku dvou potoků. Název osady označuje mlýn. Ležák se také jmenoval potok i místní rybník. První písemné zmínky o obci jsou z roku 1714, kdy v obci již existovala pila a mlýn. V roce 1942 se v Ležácích nacházelo devět stavení a žilo zde 54 obyvatel – především chudých kameníků a drobných chalupníků.

 

Pamětní kámen LežákyV noci 29. prosince 1941došlo k výsadku tří skupin parašutistů. Skupina Antropoid měla za úkol uskutečnit atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a skupiny Silver A a Silver byly pověřeny podáváním zpráv do Anglie. Telegrafista Potůček ze skupiny Silver A se usadil u mlynáře Švandy ve mlýně, odkud začal s radiostanicí Libuše posílat pravidelné zprávy do Londýna. 27. května 1945 byl spáchán atentát na protektora Reinharda Heydricha a vyhlášeno stanné právo. Dne 10. června 1942 byly německými nacisty vyhlazeny Lidice. 16. června se pražskému gestapu přihlásil Karel Čurda, který vyzradil úkryt atentátníků a poskytl jim další cenné informace, které odstartovaly vlnu zatýkání.

Památníky LežákyRáno 24. června 1942 v 9:30 se na služebně gestapa v Pardubicích konala porada, po jejímž skončení vyrazila ozbrojená kolona složená z gestapa, jednotek SS a českého protektorátního četnictva směrem na Ležáky. Po dvanácté hodině byla obec Ležáky neprodyšně obklíčena. Proběhla důkladná kontrola osob přihlášených k pobytu do Ležáků, cizinci (například dělníci pracující v místním lomu) byli vyhnáni, pro chybějící děti byla poslána eskorta. Následovalo rabování a po páté hodině odpolední byly všechny domy v plamenech. Mezitím bylo 47 dospělých přemístěno na Zámeček v Pardubicích, kde byli večer všichni popraveni – nejdříve ženy, poté muži. Třináct dětí bylo posláno do Prahy k rozhodnutí o možném poněmčení. Dvě z dětí byly poslány na převýchovu do Německa – ty jediné z Ležáků přežily válku. Zbývajících 11 dětí bylo přepraveno do koncentračního tábora v polském Chelmnu, kde byly spolu s dětmi z Lidic v létě roku 1942 poslány do plynových komor. Zbytky Ležáků byly definitivně srovnány se zemí před Vánocemi v roce 1943.

Ležáky důmPo válce bylo místo upraveno na památník odboje proti fašismu. Byl obnoven i rybník, který byl též zničen. Na místech jednotlivých domů se nyní nachází žulové náhrobky se „vzdušnými kříži“. Středem památníku je žulový jehlan. V budově památníku se nachází stálá expozice historických předmětů a fotografií, které se vztahují k osadě Ležáky. Za symbolický poplatek můžete též shlédnout film „Ležáky, osada, která ztratila své obyvatele, nikoli však paměť“.

 

Ležáky 1942V okolí národní kulturní památky Ležáky je řada cykloturistických tras, je to tedy vhodné místo pro celodenní či odpolední cyklistický výlet z okolních obcí – Skutče, Hlinska Chrudimi či Pardubic.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *