V dnešním článku si představíme tip na kratší odpolední výlet ve Východních Čechách, který můžeme uskutečnit pěšky, na kole nebo částečně i na kolečkových bruslích.
Náš výlet začneme v železniční stanici Týniště nad Orlicí, kam je velmi dobré přímé vlakové spojení z Hradce Králové, Pardubic, Prahy, Chocně, Náchodska či Trutnovska. Kousek od nádraží narazíme na zelenou turistickou značku, po které budeme pokračovat prakticky celou naší cestu až na náměstí do Třebechovic pod Orebem.
Po přechodu kolejí a vstupu do lesa po chvíli narazíme na asfaltovou silničku, která spojuje Týniště s Třebechovicemi. Tato cesta, která je odedávna nazývána „Špacír“, je soukromá a stejně jako celá Bědovická obora je ve vlastnictví hraběnky Diany Sternberg Phipps z častolovického zámku. Cesta je vhodná pro cyklistiku nebo jízdu na kolečkových bruslích, jen je třeba dát si pozor na dva nechráněné železniční přejezdy a několik písčitých retardérů. V okolí cesty se rozkládá několik romantických rybníčků s názvy Rozkoš, Malá, Prostřední a Velká Houkvice, Hlinský a Nový rybník. Nachází se tu též památný 400 let starý dub, který se svými 890 cm obvodu kmene patří mezi 10 největších dubů v České republice. Na konci cesty stojí statek, v jehož bezprostředním okolí je daňčí obora. Na statku samotném chovají majitelé asi 20 koní, krávy, kozy kamerunské, ovce, prasata a další zvířata.
Za statkem již začíná město Třebechovice pod Orebem, které je proslulé svým světoznámým mechanickým dřevěným betlémem. Josef Probošt (1849 – 1926) spolu s Josefem Kapuciánem během 40 let vytvořili unikátní stavbu o rozměrech 7 x 3,2 x1,8 metru, která je složena z přibližně 2000 vyřezávaných dílů. Dále obsahuje asi 180 statických figurek a 120 figurek připevněných na řetězových pásech. 51 figurek napodobuje činnosti lidí při jejich každodenní práci. Kromě figurek jsou zde i stovky dalších předmětů – stromy, stavby, zvířata, přírodní útvary apod. Pohyb figurek zajišťuje důmyslný mechanismus přes 150 ozubených kol, koleček, řetězů, pák a řemenic. Od roku 1935 mu sílu dodává elektrický pohon, dříve byl ruční – na kliku. Betlém získal řadu ocenění. Byl vystaven na výstavě EXPO 1967, v roce 1968 v Haagu, následně v Praze a v roce 1970 v Olympia Hall v Londýně na výstavě Ideal Home. Poté již zůstal natrvalo v Třebechovicích v nově vybudovaném objektu u náměstí.V roce 1999 byl Proboštův betlém vyhlášen Národní kulturní památkou. Navštívit ho můžete celoročně.
Z muzea se vydáme na poslední cíl našeho výletu – na malý vrch Oreb, který se nachází asi 200 metrů od třebechovického náměstí. Oreb, dříve nazývaný Vinice, dostal jméno podle biblického „Chorébu“ v roce 1419, kdy zde proběhlo velké shromáždění stoupenců husitského hnutí. Byla zde vytvořena vojenská jednotka pod vedením kněze Ambrože – bratrstvo Orebské. Roku 1423 se jejich velitelem stal sám Jan Žižka. V současné době se zde nachází barokní kostel Božího Těla, který nahradil dřívější dřevěný kostel z roku 1528.
Oreb byla naše poslední zastávka z necelého 10 km dlouhého výletu. Domů se můžeme vrátit vlakem z asi 200 metrů vzdáleného vlakového nádraží.