Josefův Důl – centrum Jizerských hor

Josefův Důl je známé středisko zimních sportů v centru Jizerských hor, které však může mnoho nabídnout i v letních měsících. V tomto článku si ukážeme trasu v okolí Josefova Dolu, která je vhodná pro celodenní pěší nebo cyklistický výlet.

Smržovka železniční viadukt

Josefův Důl je obec s necelou tisícovkou obyvatel a nachází se asi10 km východně od Jablonce nad Nisou. Nejstarší písemná zmínka o Josefově Dolu pochází přibližně z roku 1690. Po úpadku sklářského a textilního průmyslu žije především ze zimního cestovní ruchu. Obec a její nejbližší okolí nabízí přibližně 1400 ubytovacích lůžek v řadě hotelů, penzionů, chat a chalup, které v letních (a pochopitelně i v jarních a podzimních) měsících mnohdy zejí prázdnotou. Nabízí se tak levná a zároveň komfortní možnost pobytu v lokalitě vhodné pro pěší nebo cyklistické výlety. Do obce je dobré železniční spojení ze Smržovky, ze směru z Liberce a Jablonce nad Nisou nebo z Tanvaldu, Harrachova či Železného Brodu.

Památník přehrady Josefův Důl v Jizerských horách

Náš asi 20 km dlouhý výlet začneme uprostřed obce Josefův důl u železniční stanice, ze které pokračujeme po žluté turistické značce mírně do kopce až k vodnímu dílu Josefův Důl. Tato největší přehrada Jizerských hor byla postavena v letech 1976-82. 23 milionů kubických metrů pitné vody pro Jablonec, Liberec a Českolipsko zadržují dvě sypané hráze o celkové délce 720 metrů a výšce 43 m. Nádrž je zásobována asi šesti potoky, které se pod přehradou mění na říčku Kamenici.

Kristiánov

Od přehrady pokračujeme stále po žluté značce do bývalé osady a sklářské huti Kristiánov. Huť byla založena Johannem Leopoldem Riedelem v roce 1780 na pozemcích hraběte Kristiána Filipa Clam-Gallase, podle něhož získal Kristiánov své jméno.Sklárna v osadě byla z finančních důvodů uzavřena v roce 1882. Do dnešní doby se dochoval jen hřbitov a sklářská hospoda Liščí bouda, ve které je dnes muzeum otevřené od července do září  od 9 do 17 hodin. Kvalita expozice odpovídá ceně 10 korun pro dospělého a 5 Kč pro dítě.

Z Kristiánova pokračujeme po modrém značení na náhorní plošinu kolem druhé nejvyšší hory Jizerských hor – Jizery (1122 m.n.m). Na vrchol se dostaneme po 1,5km odbočce po žluté. Z malé skály na vrchu Jizery se nabízí výhled na velkou část Jizerek i část Krkonoš.

 Nejvyšší vrchol Jizerských hor - Jizera (1122 m.n.m.)Výhled z nejvyšší hory Jizerských hor, z Jizery (1122 m.n.m.)

Nyní sestoupíme k chatě Smědavě, kde si můžeme dát oběd, svačinu, pivo, kávu či čaj na posilněnou. Chata leží u hlavní silnice z Tanvaldu do Frýdlantu, je tedy možnost ukončit zde výlet a pokračovat autem nebo autobusem jinam. My však pokračujeme po zelené turistické značce (zkušenější mohou jít zkratkou po neznačené panelové cestě) k místu dávné tragédie. V září 1916 se protrhla sypaná hráz na Bílé Desné a zaplavila obec Desnou, kde zabila 62 lidí, 33 domů zničila a 69 poškodila. Zbytky hráze, věž, a přepad stále stojí a je tedy možné je shlédnout.

Zbytky přehrady

Přehrada Desná věž

Přehrada Desná tunel

 

 

 

Vodopády JedlovéPoté nás již čeká jen návrat po žluté turistické značce do Josefova Dolu. Pokud by se někomu zdál výlet příliš krátký, je možné si ho z Antonínova (část Josefova Dolu) prodloužit odbočkou po modré značce Jedlovým dolem, jímž protéká divoká horská říčka s kamenitým řečištěm, spoustou vodopádů a peřejí.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *