Dvůr Králové, Kuks a okolí

Lev Dvůr Králové

Město Dvůr Králové nad Labem je známo především svoji vyhlášenou zoologickou zahradou se svým africkým safari. V okolí je však řada dalších míst, která jsou zajímavá a stojí za návštěvu. V tomto dnešním tipu na výlet kromě zmíněné zahrady navštívíme i barokní komplex Kuks a jednu ze světově nejohroženějších kulturních památek.

Náš výlet začneme v železniční stanici Jaroměř, do které je velmi dobré přímé vlakové spojení z Pardubic, Hradce Králové, Trutnova, Prahy i dalších měst. Zde nasedneme (přestoupíme) do „lokálky“, která odjíždí přesně každé dvě hodiny směr Dvůr Králové a Jilemnice. Kuks je druhou zastávkou. Je však třeba si dát pozor, vlak staví v Kuksu (a některých dalších zastávkách) jen na požádání, proto je dobré se průvodčímu připomenout. Od zastávky jdeme asi sto metrů po žluté turistické značce až do areálu zámku Kuks.

 

Hospital KuksPrvním cílem naší cesty je barokní komplex budov Kuks. Tento bývalý lázeňský komplex nechal vybudovat hrabě František Antonín Špork mezi lety 1694-1724. Podnětem pro stavbu byl objev minerálních pramenů, které měly být údajně léčivé. V tomto středisku se nacházel špitál s kostelem Nejsvětější Trojice, kryptou, klášterem Milosrdných bratří, divadlem a lékárnou. Mezi hlavní zajímavosti Kuksu patří soubor 24 alegorických soch Matyáře Bernarda Brauna zobrazující 12 ctností a stejný počet neřestí. Mezi expozice, které můžeme v celém areálu navštívit, patří lékárna, lapidárium soch M. B. Brauna, kostel Nejsvětější Trojice, České farmaceutické muzeum, Galerie vín F. A. Šporka a Galerie moderního umění. Otevřeno je v květnu až v září denně kromě pondělí, v dubnu a říjnu pouze o víkendech, v ostatních měsících po předchozí domluvě. Zámecká zahrada, které dominuje socha Velkého křesťanského vojína (tzv. Miles Christianus), je otevřena celoročně zdarma.

Velký křesťanský bojovník Kuks.

Klanění tří králů Braunův betlémPo návštěvě Kuksu pokračujeme po červené turistické značce asi 3 kilometry dále do areálu Nového lesa u Kuksu, často nazývaného Betlém. Tato jedinečná barokní sochařsko-krajinářská realizace byla vytvořena v letech 1718-1735 dílnou Matyáše Bernarda Brauna jako širší součást komplexu Kuks. Na této národní kulturní památce (vyhlášena 2001) je bohužel dost znát působení času, eroze a vandalismu. Nemůžeme se proto divit, že Braunův Betlém byl v roce 2000 zařazen organizací World Monuments Fund na seznam 100 nejohroženějších památek světa. Z dochovaných částí stojí za pozornost reliéf Vidění sv. Huberta, socha sv. Máří Magdalény, svatého Jana Křtitele, poustevníka Juana Garina, Onufria a sousoší u studny Jákobovy.

Jákobova studna - Braunův Betlém

Z Nového lesa pokračujeme opět po červeném turistickém značení buď na železniční zastávku Žireč, odkud můžeme pokračovat dále vlakem do Dvora Králové či zpět do Jaroměře, nebo pořád po značení až do středu Dvora Králové, kde nás čeká poslední zastávka, kterou je ZOO.

ZOO Dvůr Králové nad LabemZoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem patří mezi nejuznávanější zoologické zahrady nejen v České republice, ale i ve světě. Zahrada se zaměřuje na africká zvířatalvy, nosorožce, zebry, antilopy atd. Známé a velmi působivé je noční safari. Kromě toho určitě stojí za návštěvu pavilon s originálními obrazy Zdeňka Buriana, se kterými se přeneseme do pravěku. Komu by nestačily obrazy, může se přesunout do nové expozice Svět dinosaurů obsahující 13 modelů dinosaurů v životní velikosti.

Galerie Zdeňka Buriana v ZOO Dvůr KrálovéV ZOO jsme naši dnešní pouť završili, zpět do výchozího bodu se dostaneme vlakem či autobusem. Výlet je možné uskutečnit po celý rok i v případě horšího počasí, kdy můžeme dát přednost vnitřním expozicím Kuksu a ZOO.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *