Babiččino údolí

Zámek Ratibořice

Řada z nás si při vyslovení názvu Babiččino údolí vzpomene na své mládí a na dlouhé hodiny čtení nepříliš zábavné knihy Babička od Boženy Němcové. Ta byla a snad i stále je povinnou četbou pro žáky základních škol. Tento článek však není o knížce ani o povinné četbě naší mladé generace, nýbrž o romantické lokalitě, která je po celý rok ideálním cílem pro jednodenní výlet na kole, na běžkách nebo pěšky.

Babiččino údolí je chráněné přírodní území řeky Úpy a národní kulturní památka nacházející se ve východních Čechách v okrese Náchod, severně od České Skalice, poblíž zámku v Ratibořicích. Označení tohoto místa nevymyslela Božena Němcová, ale poprvé ho použil spisoval Otakar Jedlička v roce 1878. V roce 1952 bylo místo vyhlášeno přírodní a 100 let od prvé zmínky i národní kulturní památkou.

Sousoší babičkaNyní již k vlastní návštěvě místa. Začneme v České Skalici, kam se lze dopravit přímým rychlíkem z Prahy, Hradce Králové či Trutnova. Zde začíná 7,5 km dlouhá naučná stezka s 25 zastávkami, která vede až k vyhlídce Rýzmburk. Stezka začíná u Barunčiny školy, ve které je třída vybavená dobovým nábytkem a školními pomůckami tak, jak byla popsána v samotném románu. Dvěma dalšími zastávkami jsou Muzeum Boženy Němcové ve Steidlerově hostinci (kde se Božena Němcová – rozená Panklová – vdávala) a lovecký (čajový) pavilon postavený v empírovém slohu.

Ratibořický zámek

Těsně před polovinou celé cesty se nachází Ratibořický zámek. Byl postaven v roce 1708 a na začátku 19. století byl vévodkyní Kateřinou Zaháňskou přestavěn v klasicisním a empírovém stylu. Jako většina zámků má i tento svůj zámecký park, kde se nachází vzácné domácí i cizokrajné dřeviny.

 

 

K nejnavštěvovanější památce Babiččina údolí bezesporu patří domek čp. 7 známý pod názvem Staré bělidlo u Viktorčina splavu. Domek je vybaven dobovým nábytkem ze sbírek Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Rodiče Boženy Němcové zde sice nikdy nebydleli, ale autorka Babičky zde se svými dětmi v roce 1844 strávila prázdniny. Samotný Viktorčin splav (na řece Úpě) byl původně dřevěný, počátkem 20. století byl však přebudován na jez betonový, čímž ztratil trochu svého romantického kouzla. V blízkosti Starého bělidla se nachází známé sousoší Babička s dětmi od českého sochaře Otty Gutfreunda z roku 1922. Na jeho základní kámen, položený v roce 1920, poklepal sám Alois Jirásek.

Dále je k vidění Panský mlýn a historický vodní mandl s ukázkami dobových řemesel z první poloviny 19. století, Panská hospoda či přírodní studánka. Na informačních tabulích se také dozvíme něco o místní pestré fauně a flóře. Naší konečnou stanicí je Rýzmburský altán, odkud se nabízí pěkný výhled hned do tří světových stran. Zde můžeme naši cestu ukončit a vrátit se zpět do České Skalice, nebo pokračovat stezkou Jakuba Míly či tzv. Justýnčinou stezkou. Pro cyklisty běžkaře nebo zdatné turisty se nabízí možnost pokračovat dále podél řeky Úpy směrem na Červený Kostelec či Úpici.

Babiččino údolí lze navštívit celoročně. Jednotlivé expozice jsou otevřeny od dubna do října (po dohodě i jindy). Konkrétní informace o otevíracích dobách je vhodné si předem zjistit na informačním centru či stránkách České Skalice.

Autor: Lukáš Rytíř

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *